Nacházíte se: Úvodní stránka > Egypt > Počasí v Egyptě
Sponzorované odkazy:
Když se řekne Egypt, každému se vybaví poušť. Když se řekne poušť, další myšlenkou je horko. To může být matoucí. Málokdo totiž ví, že právě na pouštích jsou extrémní rozdíly mezi teplotami ve dne a v noci. Jaké je tedy počasí v Egyptě, kdy je nejlepší jet na dovolenou a kolik stupňů má moře v zimě?
Egypt leží v tropickém podnebném pásmu, takže když jedete na dovolenou, je dobré se na to připravit. Na začátku prázdnin si spousta lidí narychlo vybírá dovolenou, a i když teploty v Česku začínají být vysoké, záměrně vyhledávají ještě vyšší. I když většina turistů přijíždí za teplem, mnohé z nich Egypt přece jen překvapí. Obrovské horko a sucho, spojené v některých oblastech se smogem a velkou vlhkostí vzduchu (například v okolí delty Nilu je vlhkost až 70%) nemusí být pro každého „to pravé ořechové“. Pro poznávání památek, dlouhé procházky a ochutnávání egyptských specialit nebo sportování doporučujeme vycestovat na jaře nebo na podzim. Teploty se pohybují okolo 25 – 30°C a to je ideální. Rozhodně nezmrznete, opálíte se a přitom budete moci dýchat. Navíc jsou zájezdy o poznání levnější. Otrlí turisté a teplomilci samozřejmě mohou vyrazit v dobách největších veder a dokázat si, že v boji s přírodou mohou vyhrát. V červenci a srpnu se teploty zvednou až na 40°C, v pouštích až na 50°C. Teplota moře se pohybuje v zimě i v létě kolem 20°C, takže koupat se můžete kdykoliv.
Když už vyrazíte do víru velkoměsta, kde zrovna panuje Slunce, pamatujte
na dobré rady. Důležité je dodržovat pitný režim,
nejlepší je pít vodu, ale neuškodí také nějaký
slazený nápoj, dodá vám energii, kterou sluneční paprsky
zaručeně seberou.
Dalším dobrým tipem je pokrývka hlavy, která zajistí alespoň minimální
stín. Egyptské ženy málokdy potkáte
odhalené. Není divu, dávno přišly na to, že mnohem
menší horko je ve volných vzdušných šatech, které chrání co nejvíc
kůže před slunečními paprsky. Egyptští muži naopak
určitě ocení obnažené turistky jen v šortkách a vršku od plavek. Pokud
už se rozhodnete za každou cenu vystavit své tělo nebezpečnému
slunečnímu záření, pořádně se namažte. Opalovací
krémy s vysokým faktorem jsou samozřejmostí a určitě jsou
spolehlivější, než „zaručené opálení za dvě hodiny“ pomocí
egyptských tajných domácích olejíčků, které koupíte na každé pláži.
Nikdy nevíte, co se do nich přidává, můžete na ně mít alergii a pokazit
si celou dovolenou.
Určitě je vhodné vyhnout se sportům a jakékoliv namáhavé fyzické
aktivitě. Úpaly, úžehy a kolapsy z přehřátí organismu nejsou
ojedinělé.
V Egyptě obecně prší velice málo. Roční průměr srážek se drží okolo 25 – 50mm. V pouštích navíc někdy neprší i několik let. Škodolibým kazičem počasí bývá vítr, který vane z pouští a říká se mu chamsín. Je spojený s pískem a narazíte na něj nejčastěji v březnu a dubnu. Před touto „písečnou bouří“ se venku neschováte a nikomu nepřejeme ještě týden po návratu z dovolené ze všeho vysypávat písek.
Největším problémem současného egyptského podnebí je to, že díky vysokým teplotám a málo častým dešťům vysychají koryta řek a potoků a dalších vodních zdrojů, které jsou tak důležité pro život. Nejvíce se to projevuje na Asuánské přehradě, která je rok od roku menší. Zavlažování půdy je potřeba a egyptským zemědělcům dělá nedostatek vláhy starosti.
Autor: Martina Pavloušková
Cestování patří k fenoménem této doby. Vyberte si i vy příjemné ubytování přímo od majitele na stránkách www.MegaUbytko.cz a www.MegaUbytovanie.sk.
Turisimo.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.